reklama

Prečo je potrebné "hard" ovládať "soft skill"?

Soft skill. Zázračné trendy slová (nuž, už nejaké to desaťročie) vládnuce v korporátoch, firmičkách, či pri preberaní menej príjemných kolegov na káve s kamarátkami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Zdá sa, že hard skillom, alebo kompetenciami potrebnými na vykonávanie odbornej činnosti, sme presýtení a ukazuje sa, že na efektívne fungovanie v rámci spoločnosti, či menších celkov, sú sami o sebe nepostačujúce. Tvoria jadro vykonávanej činnosti, potrebujú však správny formát, rám.

(Obr. zdroj: Pinterest)

Soft skills, alebo jemné zručnosti, sa vzťahujú predovšetkým na komunikáciu, štýl práce a celkové vyžarovanie. Povedzme si rovno, s dobrými komunikačnými zručnosťami máme dvere o čosi viac pootvorené než len s dostatočnými profesionálnymi vedomosťami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Dôležitým posolstvom je, že kvalita výsledku či skúseností závisí v mnohom od toho, ako sú prezentované, či povedané.

Súčasťou soft skills však nie je len interpretácia úloh a informácií, ale aj percepčná schopnosť vnímať verbálne i neverbálne podané posolstvo. Načúvať nielen slovám, ale aj reči tela, mimike, gestike. Je potrebné správne reagovať na celý komplex podávanej informácie, rovnako schopnosť čítať medzi riadkami a zároveň formulovať jasne svoje posolstvo.

Logické myslenie, schopnosť usporiadať si súvislosti, následne ich správne vyhodnotiť a reagovať na ne, je v skratke celým tajomstvom soft skills.

Nedá sa teda povedať, že je to trend, ktorý je premrštený. Schopnosť sledovať situáciu a komunikovať s ostatnými sú často nielen pozlátkom, ale naopak jadrom úspechu. Či už sa jedná o väčšie skupiny alebo malé tímy, resp. komunikáciu s nadriadenými. Našťastie sa soft skills venuje čoraz viac a už sú aj súčasťou základných tréningov a kurzov v mnohých zamestnaniach.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Netreba však opomenúť, že soft skills sa začínajú v detstve v rodine. Učia nás ich rodičia, a opäť my, ako rodičia, ich posúvame svojim deťom, či už vedome alebo nevedome.

Iniciatívou by malo byť vedomé odovzdávanie skúseností a učenie detí načúvaniu (čo je často dôležitejšie než hovorenie), vyjadrovaniu, sebakontrole, empatii, riešeniu problémov, samostatnosti a zodpovednosti.

Na záver ostáva už len venovať sa tvrdo jemným zručnostiam, ktoré sú opornou kostrou každého profesionála.

Kaja Aulitisová

Kaja Aulitisová

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Dobrodružné žieňa,čo pred búrkami neuteká, ale túži tancovať v daždi. A v skratke o tom je aj môj blog :) Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu